Prepigmentacja włosów przed farbowaniem. Jak zrobić

W przypadku włosów siwych i rozjaśnianych przed farbowaniem wymagana jest pigmentacja. Nie wiedząc, jak ważna jest ta procedura, może ona nie zadziałać za pierwszym razem uzyskać jednolity, jednolity kolor podczas farbowania włosów. W artykule przedstawiono istotę procedury i algorytm jej realizacji.

Co to za procedura

Prepigmentacja włosów przed farbowaniem to proces nasycania włosów ich naturalnym kolorem przed wykonaniem głównej koloryzacji. Pigmentacja jest wymagana dla kobiet, których siwe włosy przejawiają się wyraźnie i wyjątkowo nierównomiernie. Po wstępnym zabarwieniu włosów kolorem główne zabarwienie przeprowadza się w pożądanym odcieniu.

Dzięki temu algorytmowi zmienia się struktura włosa, barwnik wnika w głębokie warstwy włosa, zbliżając ich odcień do naturalnego, co pozwala na równomierne farbowanie włosów.

Prepigmentacja włosów przed farbowaniem. Jak zrobić

Ze względu na siwe włosy malowanie odbywa się wielokrotnie, ale sama procedura ma pewne niuanse.

Wstępne barwienie siwych włosów wykonuje szereg podstawowych i niezbędnych zadań:

 • pigment wnika w głębokie warstwy włosów, nadając im bardziej naturalny i naturalny kolor;
 • wygładza porowatość i nierówną strukturę martwych i rozjaśnionych włosów;
 • środki pigmentujące w swoim składzie zawierają przydatne substancje, które umożliwiają wzmocnienie łodygi włosa, nasycenie włosów połyskiem i witalnością;
 • kolejne malowanie przebiega równomiernie i daje bogaty odcień malowanego koloru;
 • efekt koloryzacji staje się trwalszy.

Aby poprawnie przeprowadzić zabieg prepigmentacji i osiągnąć niezbędną głębokość wnikania tonu, lepiej zrobić to w gabinecie kosmetycznym, gdzie specjaliści na podstawie rodzaju włosów i ilości siwych włosów dobiorą optymalny skład i technikę zabiegu.

Do barwienia wstępnego stosuje się przeważnie takie kompozycje jako kompozycje trwałe, demiptrwałe, półtrwałe, fizyczne. Odcień pigmentu jest przeważnie złoty lub naturalny.

Jakie włosy są zalecane do zabiegu

Pre-pigmentacja nie jest procedurą obowiązkową, ale w przypadku siwych włosów zaleca się takie cechy:

 • pierwszy etap pojawienia się siwych włosów (objętość siwych włosów nie przekracza 30% całkowitej objętości);
 • znaczna obecność siwych włosów (siwe włosy stają się dość zauważalne, ich objętość wynosi 70-90% wszystkich włosów);
 • siwizna od nasady głowy (włosy po prepigmentacji i podstawowym farbowaniu urosły do ​​długości 3 cm, a siwe włosy u nasady stają się wyraźnie widoczne).

Również stopień siwizny różni się lokalizacją. Siwe włosy można zlokalizować w jednym miejscu lub rozłożyć nierównomiernie na całej głowie.

Siwe włosy wyróżnia również stopień penetracji pigmentu, od tego zależy dobór materiału pigmentującego:

 • łatwy do pigmentacji;
 • normalny stopień penetracji;
 • trudne do pigmentacji - złożona wersja włosa, ze względu na częste ułożenie łusek łusek włosa.

Prepigmentacja włosów przed farbowaniem. Jak zrobić

Jeśli w pierwszych dwóch przypadkach prepigmentację można wykonać w domu po zapoznaniu się z techniką, to w drugim przypadku wstępne zabarwienie jest wymagane tylko w salonach.

Prepigmentację włosów przed koloryzacją wykonuje się również w następujących sytuacjach:

 • rozjaśnianie włosów cienkimi pasmami po szerokim rozjaśnieniu;
 • czy wykonywana jest technika malowania gradientowego;
 • aby stworzyć bogaty, jednolity kolor włosów.

Metody pre-pigmentacji

Wybór metody pre-pigmentacji dobierany jest w zależności od rodzaju włosów i uzyskanego pożądanego odcienia.

Metody pre-pigmentacji:

SposóbInstrukcje
Pigmentacja z siedmioma trwałymi farbami.Są to mieszane odcienie i kompozycje barwników w płynnej postaci. Produkt nakłada się na wilgotne pasemka po umyciu i suszeniu przez pięć minut ręcznikiem. Bezpośrednio po pigmentacji na włosy rozprowadza się kompozycję farbującą z głównym pożądanym kolorem. Wiele firm produkuje farby, które już zawierają siedem trwałych barwników, zaprojektowanych specjalnie do malowania siwych włosów.
Pigmentacja farbą trwałą lub barwioną (repigmentacja).Produkt stosuje się na suche włosy bez dodatku utleniacza. Często takie produkty są mieszane z wodą. Po nałożeniu nadmiar wilgoci należy usunąć ręcznikiem. Bezpośrednio po pigmentacji tym barwnikiem nakładana jest farba podkładowa.
Całkowite zabarwienie pasm przed główną pigmentacją.Włosy są farbowane tak, aby pasowały do ​​głównego, ale w cieplejszym zakresie io 1 poziom jaśniejsze niż zamierzony efekt. Malowanie główne wykonuje się bezpośrednio po zabiegu.

W przypadku, gdy główny ton będzie ciemny, zawsze zaleca się wykonanie prepigmentacji metodą full colour. Odcień pierwszego zabarwienia jest wybierany jaśniej o 1 ton od pożądanego. Osobliwością tej metody jest to, że zawsze łatwiej jest dodać gamę kolorów, niż później usunąć jej nadmiar.

Wybierając pierwszy kolor, należy zawsze kontaktować się tylko z jednym producentem i poprzez jego numerację wybrać odcień jaśniejszy od głównego. Warto zauważyć, że numeracja odcieni i specyfika składu chemicznego może się różnić dla różnych producentów, dlatego zawsze należy wybierać farby tylko jednej firmy.

Wybór prepigmentera

Prepigmentację włosów wykonujemy farbami zawierającymi wysoce aktywne innowacyjne składniki, który przed głównym zabarwieniem pozwala uzyskać nie tylko naturalny odcień włosów, ale także nasycić je użytecznymi substancjami.

Jest wielu producentów, którzy myślą o swoich konsumentach i biorąc pod uwagę ich życzenia, produkują prepigmentanty. Są to preparaty półtrwałe lub trwałe bez utleniacza o ciemnych lub jasnych kolorach, bliższych naturalnemu.

Prepigmentacja włosów przed farbowaniem. Jak zrobić
Ważne jest, aby przed koloryzacją wybrać odpowiedni pigment do pigmentacji włosów

Jeśli do wstępnego malowania wybrano konwencjonalną kompozycję barwiącą z dodatkiem środka utleniającego, należy zwrócić uwagę na niektóre niuanse.

Jeśli pasma mają miękką strukturę, łatwo ulegają koloryzacji, wówczas zaleca się nabycie tonu o 1 odcień jaśniejszego niż końcowy, ale dla tych, którzy mają łodygę twardą, trudną do pokolorowania, lepiej wybrać farbę o 1 ton ciemniejszą niż ostateczna.

Aby pudrowy pigment łatwiej wnikał w głęboką warstwę włosów, eksperci radzą rozcieńczyć pigment wodą w stosunku 1: 1. Ale są też pigmenty w płynie o unikalnej formule, używają ich głównie specjaliści.

Biorąc pod uwagę podstawowy ton farbowania oraz strukturę włosów, samodzielnie dobierają odcień farby oraz grubość warstwy aplikacyjnej.

Jednym z najbardziej znanych producentów takich prepigmentorów jest Ollin Professional Service Line.

Stały

Trwałe barwniki do prepigmentacji siwych włosów zawierają w swoim składzie dużą ilość barwnika, co ułatwia uzyskanie naturalnego odcienia na siwych włosach. Te opcje są odpowiednie dla kobiet, których włosy są szorstkie i nasycone tłuszczami.

Najpopularniejsze permanentne prepigmentatory:

ProducentOpis
LorealZapewnia stabilność odcienia w różnych kolorach. Do farby dołączony jest balsam, który przywraca strukturę uszkodzonego rdzenia.
MatrycaProducent oferuje różnorodne kompozycje odcieni do każdego rodzaju włosów. Farba zawiera niewielką ilość amoniaku, natomiast w roztworze znajduje się specjalna formuła pielęgnacyjna.
EstelleKremowy kolor umożliwiający równomierne nałożenie warstwy na całej długości łodygi włosa. Doskonale kryje siwe włosy, jednocześnie zapewniając pasemkom wyjątkową pielęgnację, ponieważ kompozycja zawiera witaminy, ekstrakt z kasztanowca i połyskujący efekt pigmentu.
PaletaRosyjski producent farb wytwarzający produkty do użytku domowego. Kompozycje podzielono na 3 grupy, różniące się stopniem odporności. Paleta składa się z 32 odcieni.
VellaFirma tworzy specjalną serię farb do siwych włosów. Produkty nie wysuszają pasm i dodają nasycenia do koloru głównego.

Zacienienie

Balsamy koloryzujące służą do barwienia włosów bez użycia trwałych barwników. Są łagodniejsze, ale różnią się krótkim czasem trwania efektu. Balsamy koloryzujące są dostępne w postaci szamponów, sprayów, toników, balsamów.

Należy zaznaczyć, że środki koloryzujące stosuje się tylko w przypadku włosów siwych o objętości nieprzekraczającej 30% całkowitej objętości włosów. W przeciwnym razie odpowiedni efekt nie zostanie uzyskany.

Najbardziej znane firmy produkujące barwniki to:

 • Estelle;
 • Loreal;
 • Schwarzkoff;
 • Cutrin.

Prepigmentacja włosów przed farbowaniem. Jak zrobić

Prepigmentację włosów przed koloryzacją środkami tonizującymi przeprowadza się nakładając substancję na włosy na całej długości, po czym środek zmywa się bez użycia szamponu. Natychmiast po wstępnym zabarwieniu nakłada się farbę kolorem głównym.

Technika wykonania

Wstępna pigmentacja siwych włosów ma pewne niuanse i cechy:

 • przed użyciem jakiejkolwiek substancji chemicznej należy zawsze przetestować ją pod kątem alergii, nakładając substancję na skórę nadgarstka;
 • na kilka dni przed farbowaniem włosów należy powstrzymać się od mycia włosów szamponem;
 • użycie środka chemicznego odbywa się ściśle według instrukcji podanych przez producenta;
 • farbę nakładać bezpośrednio po rozcieńczeniu;
 • w procesie malowania ręce należy chronić rękawiczkami;
 • warstwa farby powinna być wystarczająca, wtedy efekt będzie nasycony i jednolity;
 • po zmyciu farby na włosy nakłada się balsam lub maskę, która zostanie dołączona.

Istnieją 2 techniki wykonywania prepigmentacji.

Pierwsza metoda:

 1. Wyciśnij połowę barwnika do pojemnika i rozcieńczyć wodą w równych proporcjach.
 2. Farbę nakładaj wyłącznie na siwe włosy na całej długości.
 3. Po 15 minutach. po malowaniu usuń nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym, możesz użyć suszarki do włosów, ale należy to zrobić ostrożnie.
 4. Przygotowaną farbę podkładową nanieść bez zmywania pigmentu z utleniaczem.
 5. Po upływie czasu wskazanego przez producenta farbę do włosów spłucz szamponem. Następnie pasemka należy nasmarować odżywką lub maską i ponownie spłukać.

Druga metoda:

 1. Weź kremową farbę o 1 ton jaśniejszą niż kolor podstawowy. Nie trzeba go rozcieńczać wodą. Wyciśnij pełną probówkę do pojemnika, zamieszaj.
 2. Rozprowadź równomiernie na całej długości siwych włosów.
 3. Po 15 minutach. rozczesz włosy grzebieniem, który pozbędzie się nadmiaru farby.
 4. Bez spłukiwania prepigmentera nałóż warstwę farby bazowej z utleniaczem. Ton powinien być o 1 ton ciemniejszy niż prepigmenter.
 5. Spłucz włosy szamponem i balsamem.

Prepigmentacja włosów przed farbowaniem. Jak zrobić

Aby uzyskać wysokiej jakości efekt farbowania włosów, warto wybrać produkty z segmentu profesjonalnego. Farby domowe nie są w stanie zapewnić dobrego efektu i mogą uszkodzić włosy.

Cechy prepigmentacji siwych włosów

Prepigmentacja siwych włosów ma kilka cech:

 • wstępna pigmentacja włosów polega na barwieniu na jednym z dwóch podkładów: naturalnym lub złotym;
 • jeśli włosy są ciężkie, twarde, trudne do farbowania, eksperci zalecają stosowanie barwników bez utleniaczy, natomiast najlepszą opcją byłoby pójście do salonu, w którym specjaliści z maksymalną dokładnością dobiorą odcień i równomiernie pomalują siwe włosy;
 • do włosów miękkich, cienkich i dobrze napigmentowanych należy wybierać farby o łagodniejszym działaniu, zawierające witaminy i formuły odbudowujące;
 • aby efekt był długotrwały, a kolor włosów był nasycony pigmentator należy przechowywać minimum 10 minut, średni czas trwania to 10-15 minut;
 • Równomierny odcień można uzyskać czesając włosy przez długi czas, a następnie usuwając pozostałości ręcznikiem papierowym, ale nie spłukując.

Zabieg prepigmentacji włosów jest wymagany dla kobiet, które mają znaczną ilość siwych włosów. Przed koloryzacją pigmentacja pozwala uzyskać jednolity naturalny odcień, który następnie zostanie odzwierciedlony w nasyceniu koloru głównego. Ponadto nowoczesne pigmenty mają wyjątkowe właściwości, które sprawiają, że włosy stają się jedwabiste i lśniące.

Filmy o pigmentacji

4 sposoby na prepigmentację włosów:

Oceń artykuł
Moda, styl, makijaż, manicure, pielęgnacja ciała i twarzy, kosmetyki
Dodaj komentarz

Makijaż

Manicure

Fryzury